Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Rozumiem i akceptuję

Automat do bramy przesuwnej. Jak wybrać?

lista artykułów

Właściwy dobór automatyki do bramy może być kłopotliwy. Klienci często nie wiedzą co wybrać i z puli automatyki dostępnej na rynku wybierają model absolutnie nie pasujący do parametrów bramy oraz intensywności z jaką jest użytkowana. W tym poście zajmiemy się doborem automatyki do użytku przydomowego.

Co oznacza, że napęd przeznaczony jest do „użytku przydomowego”? Jest słabszy? Gorszej jakości? Absolutnie nie! Napędy o takim przeznaczeniu są stworzone do pracy o mniejszej intensywności. Chodzi tutaj o napędy dedykowane do domów jednorodzinnych, gdzie wiadomo, że nie będą musiały pracować z intensywnością szlabanów na bramkach autostrady. Przeważnie jest to kilka – kilkanaście cykli w ciągu dnia. Taką intensywność producent często określa: 30/100.

Jak właściwie dobrać napęd do bramy przesuwnej?

Na początku musimy określić parametry bramy, do której chcemy dobrać automat. Określamy jej długość i wagę (firma, w której zamawiamy bramę powinna ją nam podać), ponieważ jest ona pierwszym wyznacznikiem przy doborze napędu. Musimy jednak pamiętać, że dobierając automatykę zostawiamy margines ok. 30%. To znaczy, że jeżeli brama waży ok 210 kg., dobieramy automat do 300kg.

Producenci w swojej ofercie mają automaty do 300kg, 500 kg, 800kg itd. Dlaczego tak robimy? Ponieważ silnik pracujący na pełnej mocy, szybciej się zużywa, a my przecież chcemy aby służył nam tak długo, jak to tylko możliwe. Poza tym, parametry naszej bramy mogą ulegać pewnym wahaniom. Mam tutaj na myśli pory roku i związane z nimi opady deszczu, mróz. Oczywiste jest, że jeżeli brama ma wypełnienie z drewnianych desek, to jej waga będzie różniła się znacząco gdy będzie sucho i słonecznie, od tego, gdy będzie padał deszcz, lub nastanie trzaskający mróz.

Brama też „pracuje”.

Jeżeli mamy jakikolwiek problem z bramą, tzn., zacina się, bardzo ciężko jest ją zamknąć, to niestety, ale zanim przejdziemy do doboru automatu, musimy ją wyregulować. Brama musi lekko ruszać, nic nie może jej blokować. Jakiekolwiek odchylenia, będą w przyszłości wpływać na funkcjonowanie napędu, a co za tym idzie na jego żywotność.

Kiedy mamy już  ustaloną wagę bramy, znamy jej długość, a sama brama jest wyregulowana, przechodzimy do kolejnego etapu.

Jakie funkcje dodatkowe powinien posiadać nasz napęd?

Czy ma to być napęd szybki?

Zdarza się się, że brama wjazdowa na posesję, znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze. W takiej sytuacji czas otwarcia bramy jest absolutnym priorytetem. Cena takiego napędu z pewnością będzie nieco wyższa. Z dostępnych na rynku, dobrym rozwiązaniem będzie BULL624.TURBO (napęd z Beninca do 600kg., czas otwarcia 25m/min), oraz ICARO VELOCE SMART AC A1000 z BFT do 1000 kg z czasem otwarcia również 25m/min.

Czy zależy nam na tym, aby móc w przypadku braku prądu, awaryjnie otwierać bramę, bez konieczności jej ro1zblokowania?

Jeśli chcemy mieć możliwość otwarcia bramy przy pomocy awaryjnego zasilania, musimy wybrać napędy 24V. W przypadku napędów 230Vac, nie ma możliwości zastosowania takiego udogodnienia.

Czy ma mieć dodatkowe zabezpieczenie takie jak enkoder (dodatkowe zabezpieczenie antyzgnieceniowe)?

Coraz więcej napędów do bram przesuwnych jest już wyposażona w enkoder (dodatkowe zabezpieczenie antyzgnieceniowe). Po co takie zabezpieczenie? Jest bardzo ważne, bo w sytuacji, kiedy fotokomórki nie wykryją przeszkody, to brama napotykając ją, odwróci pracę. Takie rozwiązanie wydaje się być absolutnym “must have”.

Czy chcesz zarządzać swoim napędem zdalnie – móc otwierać bramę i zamykać  z każdego miejsca na świecie? 

Rozwiązaniem mogą być modułu WiFi, które wymagają tylko… zasięgu WiFi przy bramie. Godnymi polecenia są moduły gatebox i gatebox pro, ale i u innych producentów automatyki znajdziemy takie rozwiązanie. Z ich pomocą będzie można sterować napędem z każdego miejsca na świecie. Podejrzewam, że akurat ten temat będzie potrzebował osobnego wpisu 🙂

 Czy Twój napęd powinien mieć określony design, albo też czy w ogóle ma być niewidoczny?

W przypadku pięknych kutych, artystycznych bram, wygląd napędu będzie miał bardzo duże znaczenie. Czasami lepiej, gdy tego napędu w ogóle nie będzie  widać. Na rynku są takie rozwiązania. Głownie ten problem pojawia się przy bramach skrzydłowych, więc tutaj możemy zaproponować któryś z napędów podziemnych… ten temat poruszymy w innym wpisie 🙂

 Czy masz już jakiś automat, i chcesz sterować całą automatyką za pomocą jednego pilota?

Jeżeli jesteś już posiadaczem automatu np. do bramy garażowej i chcesz obsługiwać także nową bramę za pomocą jednego pilota, warto o tym powiedzieć przy zakupie napędu. Sprzedawca, albo dobierze napęd od tego samego producenta, albo zaproponuje rozwiązanie (radioodbiornik), dzięki któremu nie będziesz musiał nosić kilku pilotów w kieszeni.

Odpowiedzi na te kilka pytań pomoże sprzedawcy dobrać napęd odpowiedni do parametrów Twojej bramy.

Pamiętaj, że montaż powinien być wykonany przez certyfikowanego instalatora automatyki.  Tylko to zapewni Ci pełne 2 lata gwarancji. U niektórych producentów, można ten czas gwarancji wydłużyć.

Nigdy nie kupuj napędu z niewiadomego źródła. Pamiętaj, gwarantem jest dla Ciebie sprzedawca. Mogę przytoczyć tu całe studium przypadków, ale ograniczę się tylko do rady, aby dokonywać zakupu u autoryzowanego dystrybutora.

 Mając te informacje, wyślij zapytanie do autoryzowanego dystrybutora automatyki w swojej okolicy, albo wybierz się do niego, a ten dobierze odpowiedni napęd. Oczywiście jeżeli nie masz ochoty na zastanawianie się nad tym jak właściwie dobrać automatykę do swojej bramy, umów montażystę na wycenę. Przyjedzie, oceni parametry bramy, sprawdzi okablowanie i podeśle Ci ofertę na odpowiedni sprzęt. Większość montażystów liczy sobie dodatkową opłatę za taką wycenę, ale najczęściej potrąca ją później, gdy klient decyduje się na zakup i montaż właśnie od nich.

Musisz pamiętać, że tylko zakup w miejscu, które ma autoryzację, oraz montaż przez certyfikowanego montażystę daje pełną 2-letnią gwarancję i spokój.

Jeśli jesteś zainteresowany profesjonalną wyceną, zapraszamy do kontaktu. Dobierzemy sprzęt odpowiedni do parametrów bramy, oraz Twoich oczekiwań.

A.Biskup

dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy